Degree-day pride for York St John University students

York Press: Archbishop Tutu will receive an Honorary Doctor of Laws, alongside the university’s education and theology graduates Archbishop Tutu will receive an Honorary Doctor of Laws, alongside the university’s education and theology graduates

DESMOND Tutu is in York this week to receive an honorary degree alongside hundreds of students graduating from York St John University.

Today is the first of three days of degree ceremonies at York Minster for St John students.

Vice Chancellor of the university, Prof David Fleming, said: “Graduation is a wonderful time for students to celebrate their achievements. We always strive to inspire our graduates and are delighted to be awarding honorary degrees to six exceptional individuals, Archbishop Desmond Tutu, Ian McMillan, Glynn Ryland, Julia Unwin, Sandi Toksvig and Dr Elizabeth White. It is wonderful to have the opportunity to honour and celebrate the contributions made to society by each of these remarkable people and I’m certain that our graduates will be hugely inspired by all of their accomplishments.”

Archbishop Tutu will receive an Honorary Doctor of Laws, alongside the university’s education and theology graduates tomorrow, in recognition of his contribution to society.

Known around the world as a greatly respected anti-apartheid activist, peace campaigner and champion of reconciliation, Archbishop Tutu, who recently celebrated his 81st birthday, has been described as “South Africa’s moral conscience”.

Among the other honorary degrees being awarded this week are Yorkshire poet, broadcaster, commentator and programme-maker, Ian McMillan, who will be awarded an Honorary Doctor of Letters today.

Glynn Ryland, industry talent manager for Channel 4, will also receive a Doctor of Letters from the university today. He has strong links with York St John University, having studied Television, Film and Drama at the campus, graduating in 1992.

Julia Unwin, chief executive of the York-based Joseph Rowntree Foundation and the Joseph Rowntree Housing Trust, will be attending the morning ceremony tomorrow where she will be presented with a Doctor of Laws in recognition of her extensive work in the voluntary sector.

On Friday comedian, author and presenter Sandi Toksvig will be awarded a Doctor of Letters. Sandi is well-known for appearing on many Radio 4 programmes, she presented the travel programme Excess Baggage for ten years and is the current chair of The News Quiz.

Sandi’s daughter Jessica graduated from the university last year with a degree in film and television production.

Also being honoured is Dr Elizabeth White, who will receive a Doctor of Health Sciences on Friday. Dr White has been head of research and development at the College of Occupational Therapists since 2002.

Honorary degrees will be presented at the graduation ceremonies in York Minster by the university’s chancellor, the Archbishop of York, Dr John Sentamu, or by the vice- chancellor, Prof David Fleming.

 

Recipients of degrees and awards on Wednesday, November 14, in York Minster

Degree Of Doctor Of Philosophy Ruth Coates, Christine Mortimer.

Degree Of Master Of Arts Ms Jackie Mathers.

Applied Linguistics: Teaching English to Speakers of Other Languages (TESOL) Amal Fadil, Yaoren Fan, Rosie Hedger, Sheng Jin, Eui Jin Kim, Elaine Christina Lawson, Xiaofei Liu, Arachchiappuhamilage Nilupulee, Chaya Manawamma, Rebecca Mize, Qianqian Sun, Jiejiao Wu, Yuancen Xia, Xi Zhao, Xuehan Zhu.

Global Marketing Siraya Sukumalsate, Chantarat Thanapatsirisopon, Nutchanan Vanich.

International Business Hwai-Cud Arthakaivalvatee, Oladayo Temitope Asabi, Jason Chappelhow, Magdalena Maria Frydrych, Wanvanat Kongcharoen, Wen Li.

Leadership & Management Ali Abbas, Donna Ali, Muhammad Ali, Zubair Ashraf, Taiwo Awe, Thisaru, Shashiprabha Bamunuge, Sohail Dar, Akalahandi Krishanka Gayathri, De Silva, Nisreen Ghosheh, Michael Jamieson, Shivani Kundra, Asanka Viraj Muthumala, Alice Chitsaka Mwadzoya, Sobia Nasir, Mark Oldridge, Roshan Tharanga, Paranahewa, Chayanis Thanakitapimethee, Gangani Madupurnika, Wadumethrige, Neil White.

Leading Innovation & Change Timothy Barton, Karen Cox, Joanne Gander, Tracey Green, Rebecca Louise Hoskins, Avril Lowery, Neil Stewart Smith, Vicky Walpole.

Leading Innovation & Change – Robert Kennedy College Kelly Anderson, Susan Arundale-Scott, Tellis Bethel, Simon Breakspear, Kabwe, Zacharia Chanda, Bryan Cook, Martin Dawes, Candice Deleveaux-Turnquest, Assem Elessawy, Reda Helal, Adedoyin Jibodu, Claude Kakule Mukand, Rodney King, Renier Krige, Christian Larsson, Tim David Malone, Zelalem Meaza Mebrate, Laurent Messiaen, Michael Megarry, Peter Kondjeni Ndaitwa, Nkechi Ifeoma Ogeah, Hani Kamal Ahmad Shannak, Ole Leonard Staehr, Gudmundur Helgi Thorsteinsson, Ahmed Hamza Tijani, Joseph Usifo, Francis Xavier Vassallo, Adriaan Verwijs.

TESOL (Teaching English to Speakers of Other Languages) Ahmed Farooq Ahmed Alrubaye, Selvendran Ganapathy, Anne-Marte Dene Ravnestad, Ann Williams, Xiaoyan Xue.

Postgraduate Diploma English Language Teaching Dawn Lindsay.

International Business Vu Thuy Linh Doan.

Leading Innovation & Change Tania Elspeth Mary Tulloch.

Leadership & Management Hannah Moyes.

Leading Organisational Development & Culture Richard James Adam.

Master Of Business Administration Virat Chanratasavakul, Christine Atieno Kabelle,Pornthida Sitthi.

Degree Of Bachelor Of Arts Business Management Nadine Paver.

Counselling Studies and Education Studies Suzanne Christina Battersby.

English Language & Linguistics Louise McGroarty.

Degree Of Bachelor Of Arts American Studies and Film Studies Matthew James Winfield.

American Studies and Media Jordan Leoni Andersen, Sarah Elizabeth Guest.

Business Management Christopher Douglas Frank Amor, Sameer Arshad, Muhammad Rashid Bhatti Claire Blackburn, George Bowling, David John Michael Boyd, Cara Stephanie Bryan, Sam Buchanan, Sarah Cooper, James Alexander Cowan, Georgina Cutts, Robbie Davidson, Christopher Davison, Kathryn Rachel Dodds, Asma Mohamed Hasan Sayed, Ali Ebrahim, Kiesha Faxon, Andrew Peter Flaherty, Joanne Lisa Gonsalves, Joanna Gunns, Stephen Halkon, Jonathan James Hall, Anna Hendry Smith, Robert Taylor Hesford, Olivia Holmes, Xinyu Jiang, Michael Lawton-Brownbill, Adam Edward McDonough, Samaneh Mokaram, Jennifer Mosley, Keita Nakajima, Stephen William Oliver, Joanna Eunice Outram, Gary Raitt, Hannah Rose Routledge, Jessica Marie Rushton, Rowan Francis Smith, David Symons, Ami-James Chamoun Tadaa, Simon James Templeman, Rachel Alexandra Titley, Samantha Jayne Tomlinson, Rahela Uddin, Peter Upton, Leo Fredrick Walters.

Business Management & Human Resource Management Charlotte Adgo, Stephanie Barrett, Rebecca Leigh Blair, Fatou Jaye, Silviya Petrova, William Prince, Ismail Uzunay, Roisin Sarah Weir, Emma Jade Wilkinson.

Business Management and Media Leah Clarkson, Sinead Hudson, Jamie Richardson.

Business Management and Psychology Simon Armstrong, Alexander Michael Dawson, Katy Jayne Goodall, Steven Waite.

Business Management and Sport, Society & Development Ben Samuel Gray, Jean-Paul Morin.

Business Management and Sport Studies Thomas Francis Atkinson.

Business Management and Theology & Religious Studies Carla Barratt-Gibson.

Degree Of Bachelor Of Arts Business Management: Finance Paulo Jorge Benge, Rebecca Jenkins, Ting Ma, Jian Mu, Alexandra Zoe Porritt, Marthe Solbakken, Bradley Swainston, Yue Wang, Yizhou Xu.

Communication and Media Gillies Hodgson.

Communication Chad Clive Copley.

Contemporary Fine Art Practice and English Literature Jenae Hannah Dalton.

Counselling Studies and Psychology Lucy Robson.

Counselling Studies and Theology & Religious Studies Nathalie Hannah Reed.

Education Studies and English Language Emily Anne Bell, April Jade Brooks, Stephen James Hall, Amy Sarah Hansford, Lana Louise Ogley.

Education Studies and English Literature Grace Amelia Cooper.

English Language and Business Management Ruth Karen Turner.

English Language & Linguistics Jamal Joshua Allen, Jack Martin Bamber, Katherine Ruth Chamberlain, Leigh Michael Harry Clark, Grace Clarke, Stacey Dagnall, Jessica Delaney,Timothy John Derbyshire, Ruth Dinning, Adam Fullalove, Phillip Grove, Katherine Holly Louise Hall, Charlotte Catherine Havercroft, Emma Louise Henstock, Kate Olivia Heslop, Ciaran Holm, Katie Victoria Holmes, Chloe Elizabeth Hook, Francesca Maria Horan, Charlotte Irons, Thomas Luke James, William John Johnson, Benjamin Large, Abigail Victoria Locke, Paul Lucas, Siobhan Maude, Hannah Morgan, Joseph Munzer, Mark Roberts, Charlotte Smith, James Michael John Spillane, Kristian Starkey, Calum Storey, Laura Thompson, Alice Olivia Jayne Thomson, Rebecca Torn, Jessica Ann Ward, Laura Wiles.

English Language and Psychology William James Binns, Nicholl Louise Lawrence, Samuel John Parker.

English Language and Theology & Religious Studies Rebecca Paulie Budworth, Katie Louise Connor.

English Literature and American Studies Jennifer Curran, Sarah King, Stephanie Ivella Muir, Laura Marie Nicholson.

English Literature and Business Management Laura McCabe, Rosie Katherine Wilkinson.

English Literature and English Language Verity Emma Darke, Katie Jayne Creighton Haines, Leigh Kirsopp, Thomas William Rawle, Thomas Scholey, Amy Shepherdson, Amy Jessica Szocs, Holly Turner.

English Literature and Film Studies Liam James Annis, Gemma Abigail Crossley, Katie Ford, Darcie Hewitt-Dudding, Tara Anne Hutchinson, Matthew Raw.

English Literature and History Katie Callaghan, Laura Alexandra Cuthbert, Deanne Wanda Dutton, Laurel Grace Edwards, Michael James Gardiner, Rebecca Graham, Megan Keighley, Siobhan Adele McCullough, Sarah Elizabeth Megson, Natalie Christina Smithers, Shaun Mark Thomas, Sophie Thompson.

English Literature and Psychology Joe Flynn, Harriet Gardner, Anila Kosar, Kimberly Thomson.

English Literature and Theology & Religious Studies Jaspal Kaur Birdi, Kate McIntyre.

Film & Television Production and Theatre Carys Anne Cooke, Rachael Elizabeth Gordon, Ruth Ann Hills, Sarah Joanne Kay, Laurence Ricardo Obied, Christopher Ward.

Film Studies and History Connor Alexander MacLean.

Film Studies and Media Graeme Arthur Arnfield, Sophie Helen Atherton, Matthew James Harvey, Jennifer Holroyd, Lara Rachael Kelly, Victoria Louise Liversage, Maria Anyuli Naciff Romero, Samantha Marie Spence, Ashley Louise Wild.

Fine Arts and Theatre Bethany Jones, Amy Lunn.

History and American Studies Hannah Louise Baker, Sarah Louise Silvester, Emma Louise Stillman, David Thomas William Sugden, Roseanna Sweeney, Emma Lucy Taylor.

History and Business Management Joseph Mahon.

History and Education Studies Jonathan Simpson.

History and Theology & Religious Studies Alison Speed, Leanne Marie Spencer.

Degree Of Bachelor Of Arts Information Technology (Web Technologies) and Business Management Arron Bradley, Sarah A S Al Buti, Steven Cracknell, Connor Midgley, Paul Roby, Liam Ryan, Lewis Raymond Sydenham.

Information Technology (Web Technologies) and Education Studies Hayley Butler, Joanne Amy Hewitt, Jessica Ami Phillipson.

Information Technology (Web Technologies) and English Language Daniel Peter Aird.

International Tourism Management Aya Tarutani.

Languages and Business Management Stavros Geoffrey Richard Anetopoulos, Jessica-Ellis Bryett, Sophie Marisol Carracedo, Ilias Michailidis, Ahmed Pearl, Benjamin Selby.

Languages and Education Studies Amy Evans, Heather Marshall.

Languages and English Language Kerrie Louise Parrish.

Languages and English Literature Hannah Louise Blackburn.

Languages and History Jade-Marie Gilbert.

Languages and Media Mark Peter Gleadhill.

Languages and Theology & Religious Studies Alice Elizabeth Marshall.

Marketing Management Joanne Blackburn, Kate Frater, Lewis Richard Purvis, Jason Tilley.

Media and English Literature Laura Joanne Alstead, Andrew James Hall, Jennifer Mugridge, Rebecca Solomon.

Music and Education Studies Alison Mottram.

Music and Theology & Religious Studies Martin Philip Gregson.

Product Design and Business Management Marie-Elise Loesche, Maria Christine Sloot.

Theatre and English Literature Adam Jonathan Dindorf, Lyndsey Marie Gormley, Catherine Gornall- King, Amy Hargraves.

Theology & Religious Studies and Education Studies Kirsty Tamar Hollinger.

Tourism Management Craig Paul Brown, Yukari Ino, Louise Swann.

Degree Of Bachelor Of Arts Business Administration and Management Matthew Atherton, Kevin Bennett, Kimberley Bristow, Lisa Chapman, Gayle Clare, Rebecca Crehan, Diane Gee, Paul Martlew, Charlotte Maskell, James McCooey, Kayleigh Mclaughlin, Jennifer Mckenna, Julie Ollerton, Colin Pitt, Suzanne Potter, Jayne Price, Christopher Quinn, Sarah Slater, Richard Ukwuomah, Sarah Walkden, Kimberley Woodward.

Honorary Degree Doctor of Letters (honoris causa) Ian McMillan, Glynn Ryland.

 

Individual prize winners

Vice Chancellor’s Medals Vice Chancellor’s Medal (Overall): Rachael Fletcher.

Vice Chancellor’s Business School Medal: Katherine Holly Louise Hall.

Vice Chancellor’s Faculty of Arts Medal: Charlotte Ann Groves.

Vice Chancellor’s Faculty of Education & Theology Medal: Ceridwen Foster.

Vice Chancellor’s Faculty of Health & Life Sciences Medal: Claire Elizabeth Brown.

Prizes Joint Honours Prize: Heather Marshall.

Post Graduate Certificate in Education Prize: Wayne Bryan.

Ede & Ravenscroft Prize: Corinne Anne Brown, Paul Michael Moran.

The Ron & Betty Smith Sport Student Research Prizes: Hettie Flynn, Catherine Phipps.

The Graham Oliver Creative Writing Prize: Elizabeth Alderdice.

Hilary Wild Prize: Laura May.

C&B Rouse Award: Mellissa Danielle Barnard.

Programme Prizes Postgraduate Applied Linguistics: TESOL: Rosie Hedger.

Postgraduate Business: Chantarat Thanapatsirisopon.

Postgraduate Counselling & Psychotherapy: Christine Janet Inceer.

Postgraduate Creative Writing: Deborah Henderson.

Postgraduate Literature Studies: Terence George Kay.

Post-experience Health Studies: Jane Brignull.

Postgraduate Leadership & Management: Neil White.

Postgraduate Leading Innovation & Change: Susan Arundale-Scott.

Professional Health & Social Care Studies: Wendy O’Connor.

Postgraduate Theology & Religious Studies: James David Bullock.

Postgraduate Educational Improvement Development & Change: Sarah Baines.

Business Management: Stephanie Barrett.

Children, Young People & Families: Ceridwen Foster.

Counselling Studies: Fiona Rose.

Dance: Natalie Atherley.

Education Studies: Helen Christine Kenny.

English Language & Linguistics: Katherine Holly Louise Hall.

English Literature: Jessica Marie Crosby.

Film & Television Production: Charlotte Ann Groves.

Fine Arts: Camilla Marten.

History: Robin Butterworth.

Media: Sally Ann Bennett.

Music: Matthew David Dawson.

Music Production: Andrew James Farthing.

Occupational Therapy: Rachael Fletcher.

Physical Education & Sports Coaching: Graeme Christopher Law.

Primary Education Lower Primary: Emma Louise Petty.

Primary Education Upper Primary: Ross Johnson.

Product Design: Daniel James Dugdale.

Psychology: Megan McKenna.

Sport Performance Conditioning: Lindsay Havercroft.

Sports Science & Injury Management: Oliver Matthew Waite.

Sport, Society & Development: Jack William Richard Parker.

Theatre: Kiran Tanna.

Theology & Ministry: Margaret Barr.

Theology & Religious Studies: Sam Flintoft.

Comments (1)

Please log in to enable comment sorting

6:17pm Wed 14 Nov 12

Yorkie41 says...

That will be a bundle off laoughs.
That will be a bundle off laoughs. Yorkie41

Comments are closed on this article.

click2find

About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree